Dzūkijos regiono mokiniams nestinga net ir pačių netikėčiausių verslo idėjų – nuo šieno pardavimų iki geresniam gyvenimui sukurtų internetinių svetainių. Trečiojo „Dzūkų pitcho 2021“ nugalėtojai komisijai nekėlė jokių abejonių. Jais tapo rekordinius užsakymus generuojanti Alytaus jotvingių gimnazistų įkurta jaunoji bendrovė „Armelano“. Šiemet jai tai jau antrasis titulas – pavasarį tapo „Dzūkijos regiono jaunųjų bendrovių expo 2021“ geriausia Dzūkijos regiono bendrove.

„Dzūkų pitche“ netrūko ir svečių

Trečiąjį, „Dzūkijos dvaro“ konferencijų salėje vykusį „Dzūkų pitchą 2021“ atidarė jau ne pirmus metus Lietuvos Junior Achievement renginiuose dalyvaujantis Alytaus muzikos mokyklos mokinys saksofonistas Ąžuolas Vaičaitis, kuriam dar tik 11 metų. Jo mokytojas – Paulius Adomaitis.

Alytaus muzikos mokyklos mokinys saksofonistas Ąžuolas Vaičaitis.

„Kuo anksčiau pradedi, kuo daugiau įdedi darbo ir dar turi gerą mokytoją, tuo lengviau gyvenime viską pasieki. Viskas prasideda nuo vaikiškų žaidimų, simuliacijų ir galiausiai virsta tikru gyvenimu ir tikra sėkme“, – tokiais žodžiais regiono verslumo renginį atidarė Lietuvos Junior Achievement Dzūkijos regiono vadovas Donatas Vasiliauskas, pasidžiaugęs ir tuo, kad Junior Achievement Dzūkijos regionas yra vienas stipriausių ir versliausių Lietuvoje. Pasak jo, šio pasiekimo nebūtų be tam atsidavusių mokytojų ir jaunųjų bendrovių kūrėjų kūrybiškumo ir iniciatyvumo.

Padėkų D. Vasiliauskas negailėjo ir partneriams – Dzūkijos regiono savivaldybėms, verslo bendruomenei, visuomeninėms organizacijoms. Jie prisidėjo prie to, kad šis renginys įvyktų ir tiek dėmesio būtų skirta mentorystei.

Labiausiai iš savivaldybių prie šio renginio finansinio rėmimo prisidėjo Alytaus miesto savivaldybė, tad renginyje lankėsi ir jos vicemeras Povilas Labukas.

Alytaus miesto savivaldybės vicemeras Povilas Labukas.

„Su problemų sprendimu mes susiduriame kiekvienas savo gyvenime ir tai yra neatsiejama jo dalis. Man smagu matyti jūsų ambicingus, keisti šį pasaulį pasiruošusius veidus. Galiu patikinti, kad verslumo renginiai ir toliau bus palaikomi savivaldybės, nes jau nebereikia niekam nieko įrodinėti, kaip tai yra svarbu ir naudinga. Džiaugiuosi, kaip jauni žmonės keičia mūsų gyvenimus, pasaulį.

Galite rinktis įvairius kelius, bet svarbiausia – turėti tvirtą valią, pasiryžimą ir norą keisti aplinką, kurioje esate“, – kalbėjo vicemeras.

Renginyje viešėjo ir Lietuvos Junior Achievement programų vadovė Daiva Strielkūnienė.

Lietuvos Junior Achievement programų vadovė Daiva Strielkūnienė.

„Lietuvos Junior achievement jau seniai kuria jaunąsias bendroves ir šiemet turi ambicingą tikslą, kad Lietuvoje iki Kalėdų būtų 800 jaunųjų bendrovių. Šis tikslas jau visai arti ir prie to prisideda visi regionai. Dzūkai pasižymi verslumu. Labiausiai noriu padėkoti mokytojams, kurie žino, ką daro, yra ambicingi, inovatyvūs, kūrybiški ir skiria labai daug laiko tokiam prasmingam darbui“, – kalbėjo D. Strielkūnienė.

Nugalėtojai generuoja rekordus

„Dzūkų pitcho 2021“ nugalėtojais išrinkti šių metų „Dzūkijos regiono jaunųjų bendrovių expo 2021“ geriausia Dzūkijos regiono bendrove tituluota, keturių Alytaus jotvingių gimnazistų prieš metus įkurta jaunoji bendrovė „Armelano“. Jos įkūrėjų mokytojas – Donatas Vasiliauskas.

Idėjų mugės nugalėtojai jau turi kuo pasigirti, mat jiems puikiai sekėsi įveikti karantino ir nuotolinio ugdymo iššūkius ir sugeneravo savo kuriamos produkcijos užsakymų rekordus.

„Per praėjusius mokslo metus turėjome didžiausią užsakymą – 40 vienetų krepšelių iškeliavo į Norvegiją, o iš viso pagaminome 104 krepšelius, kurie buvo išplatinti ne tik po įvairius Lietuvos kampelius, bet ir Anglijoje. Šiais mokslo metais veiklą vykdome maždaug mėnesį ir jau pardavėme 51 krepšelį, o didžiausias užsakymas buvo 50 vienetų krepšelių, kurie su Erasmus projektu keliaus po visą Europą. Vos per mėnesį mums pavyko uždirbti 160 eurų pelną. Dar norime pagaminti 200 krepšelių ir plėsti jų spalvų bei dydžių asortimentą“, – taip pristatydami savo verslo idėją pasakojo „Armelano“ kūrėjai.

Alytaus Jotvingių gimnazijos gimnazistai Armandas Stepanavičius, Melita Zavestauskaitė, Laura Miglinaitė ir Nojus Nedzinskas įkūrė jaunąją bendrovę „Armelano“

Alytaus Jotvingių gimnazistų Armando Stepanavičiaus, Melitos Zavestauskaitės, Lauros Miglinaitės ir Nojaus Nedzinsko įkurta jaunoji bendrovė „Armelano“ kuria unikalius, išskirtinio dizaino, iš ekologiškos medžiagos su spausdintais piešiniais bei prisiūtais atšvaitais krepšelius. Ant jų prisiūti atšvaitai atlieka saugumo funkciją kelyje, o spausdintus piešinius kiekvienas gali pasirinkti ar susikurti pagal save. Tai krepšeliams suteikia unikalumo. Gimnazistų kūriniai tausoja gamtą ne tik todėl, kad yra pagaminti iš ekologiškos medžiagos, bet ir todėl, kad jie gali būti puikiausias pakaitalas plastikiniams pirkinių krepšiams.

Šios gimnazistų idėjos realizavimui prireikė 80 eurų pradinio kapitalo.

Unikalų bendrovės pavadinimą „Armelano“ mokiniai sudėjo iš pirmųjų dviejų savo vardų raidžių.

„Dzūkų Pitcho 2021“ nugalėtojai turės galimybę dalyvauti verslo klubo „BNI Alytis“ verslo pusryčiuose.

Paskelbė dar šešis nominantus

„Dzūkų pitcho 2021“ metu buvo išrinkti ir dar šešių nominacijų nugalėtojai – geriausias technologinis sprendimas, geriausias gamybinis sprendimas, socialiai atsakinga idėja, tvariausias produktas ir geriausias pitchas. Taip pat vienas mokinys buvo renkamas kaip geriausias lyderis.

Geriausiu lyderiu tapo Dainavos progimnazijos mokinys Matas Adomaitis.
Geriausiu lyderiu tapo Dainavos progimnazijos mokinys Matas Adomaitis.

Geriausio pitcho nominacija skirta svečio teisėmis dalyvavusiai Kauno LSMU gimnazijos jaunajai bendrovei „Kiemo higiena“, individualių namų savininkams siūlančiai aplinkos tvarkymo, valymo paslaugas profesionalios technikos pagalba.

Kauno LSMU gimnazijos jaunoji bendrovė „Kiemo higiena“

Tvariausio produkto titulą pelnė Simno gimnazijos jaunoji bendrovė „Versliukai“, siūlanti galimybę unikaliais piešiniais atnaujinti drabužius.

Simno gimnazijos jaunoji bendrovė „Versliukai“

Socialiai atsakinga bendrove tapo Putinų gimnazijos jaunoji bendrovė „H&S“, sumaniusi pagaminti medžiaginius raktų pakabukus su užtrauktukais, kur būtų galima susidėti krepšelius augintinių ekskrementams surinkti.

Putinų gimnazijos jaunoji bendrovė „H&S“

Geriausiu gamybiniu sprendimu pripažinta Alytaus Jotvingių gimnazijos jaunosios bendrovės „Gift Kings“ idėja pagaminti dovanų dėžutes su specialiai įvairioms progoms pritaikytu turiniu – iš jaukių smulkmenėlių bei saldėsių.

Alytaus Jotvingių gimnazijos jaunoji bendrovė „Gift Kings“

Geriausio technologinio sprendimo nominacija buvo skirta Druskininkų Ryto gimnazijos jaunajai bendrovei „Buisinestech“, kurių idėja yra kompaktiškai ir unikaliai pateikti klasikinį šachmatų žaidimą plonoje 16-18 mm storio pakuotėje. Šachmatų kūrėjai sugalvojo unikaliai supažindinti ir su žaidimo taisyklėmis – naudojantis išgraviruotu QR kodu šachmatų lentos viduje.

Druskininkų Ryto gimnazijos jaunoji bendrovė „Buisinestech“

Specialas dvi nominacijas įsteigė ir Lietuvos Junior Achievement. Už potencialą buvo apdovanotos jauniausios idėjų mugės dalyvės – Volungės progimnazijos mokinės, įkurusios bendrovę „Obuoliukas“, sumaniusios gaminti obuolių uogienę su įvairiais pagardais ir džiovintų obuolių su šokokadu.

Volungės progimnazijos jaunoji bendrovė „Obuoliukas“

Dar viena komanda gavo apdovanojimą už komandinį darbą. Jis buvo skirtas Alytaus šv. Benedikto gimnazijos jaunajai bendrovei „Sliurpt“, subrandinusiai idėją siūlyti arbatų mišinius, gaminamus užsienio šalyse.

Alytaus šv. Benedikto gimnazijos jaunoji bendrovė „Sliurpt“

„Dzūkų pitche 2021“ iš viso dalyvavo 16 komandų – 10 iš Alytaus miesto, 4 iš Alytaus rajono, viena iš Druskininkų krašto ir viena svečio teisėmis – iš Kauno LSMU gimnazijos.

Šių metų verslo idėjos buvo labai įvairios ir skirtingos – vaistažolės, šieno gaminiai, iš senų skėčių medžiagų gaminami neperšlampami maišeliai, internetinė kinų prekių perpardavimo platforma, unikali saldumynų parduotuvė, rankų gamybos žvakės, piešiniai ant drabužių, internetinė svetainė geresniam gyvenimui, garso kolonėlių sistemos, raktų pakabukai-įdėklai maišeliams, skirtiems šunų ekskrementų rinkimui, arbatų rinkiniai, dovanų dėžutės su dovanėlėmis, obuolių uogienės su įvairiais pagardais, kiemo tvarkymo paslaugos.

Visos šių metų jaunosios bendrovės pakviestos gruodžio 11 dieną dalyvauti kalėdinėje expo, vyksiančioje Vilniaus Litexpo parodų rūmuose.

Idėjų vertinimui – profesionalai

Mokinių idėjas kaip ir kasmet vertino profesionali komisija, susidedanti iš įvairių verslus vienijančių organizacijų ir pačių verslų.

Šiemet komisijoje buvo penki nariai – Alytaus Rotary klubo prezidentas, UAB „Autodis“ savininkas Dainius Juozaitis, SEB banko Alytaus skyriaus vadovas Darius Lynykas, Draudimo bendrovės „Aljansas“ brokerė, BNI Alytis klubo atstovė Rasa Michnovič, advokatų profesinės bendrijos „Prevence“ atstovas, taip pat BNI Alytis klubo narys Justinas Bieliauskas, ir MB „Autorėjas“, Alytaus Bosch Car Service bei Alytaus krašto mokslininkų draugijos „Vizija“ vadovas, BNI Alytis klubo narys, Rytis Zautra.

Mokinių idėjas kaip ir kasmet vertino profesionali komisija

Komisijos nariams buvo įteiktos vardinės Lietuvos Junior Achievement padėkos. Knygomis buvo apdovanoti ir jaunųjų bendrovių mokytojai.

Knygomis buvo apdovanoti ir jaunųjų bendrovių mokytojai

Autorius Laura Baliukonienė